Kanapa, narożnik czy łóżko?

Autor: data: 25 mar, 2021

(0) Komentarzy

Jedną z podstawowych funkcji każdego mieszkania jest zapewnienie wygodnej przestrzeni do snu. Najlepiej zatem, gdy mieszkanie składa się z kilku oddzielnych pomieszczeń, z których przynajmniej jedno można przeznaczyć na małżeńską sypialnię. W takich wnętrzach zwykle stosuje się drewniane łóżka 140×200 cm lub szersze (w zależności od ilości dostępnego miejsca). W pokojach dziecięcych można stosować łóżka pojedyncze, a w mieszkaniach bez wydzielonej sypialni, także rozkładane kanapy lub narożniki.

Dlaczego warto znaleźć miejsce na łóżko?

Komfort snu na dobrej jakości materacu jest znacznie większy niż na rozkładanej kanapie czy dużym narożniku. Dlatego, gdy tylko istnieje taka możliwość i dysponujemy dodatkowym, nawet niewielkim pomieszczeniem, które można zaadaptować na sypialnię, warto wstawić tam klasyczne łóżko o wymiarach 140×200 cm lub szersze. W pokojach dziecięcych i młodzieżowych alternatywą dla klasycznej sofy z funkcją spania będą łóżka pojedyncze. Oczywiście nie są to meble wypoczynkowe, a sypialne, w związku z czym wiele osób rezygnuje z ich zakupu. W praktyce komfort snu zapewniany przez łóżko 140×200 lub łóżko pojedyncze o szerokości 80 czy 90 cm jest na tyle duży, że warto poświęcić kwestię estetyki, przedkładając nad nią wygodę dziecka. Warto pamiętać, że łóżko wstawione do pokoju dziecięcego nie musi negatywnie wpływać na jego wystrój. Wystarczy pomyśleć o zakupie atrakcyjnej narzuty i dekoracyjnych poduszek, które zwiększą również jego funkcjonalność.

Łóżko w kawalerce – czy to ma sens?

Problem z zastosowaniem łóżka 140×200 cm będą miały osoby dysponujące jednopokojowym lokalem, w którym nie można wydzielić odrębnego pomieszczenia na sypialnię. W takich mieszkaniach zwykle stosuje się meble wypoczynkowe rozkładane, które prócz funkcji wypoczynkowej, jednocześnie pełnią również funkcję mebli sypialnych. Oczywiście komfort snu oferowany przez rozkładane kanapy jest zdecydowanie mniejszy niż nawet najprostszych łóżek o szerokości 140×200 cm, a nawet mniejszych, ale jest to jedyne sensowne rozwiązanie we wnętrzu, które jest zarówno salonem, jak i sypialnią. Pewnym odstępstwem, może być zakup łóżka do jednopokojowego mieszkania z antresolą. Wówczas możemy wydzielić przestrzeń sypialną nawet bez konieczności jej fizycznego oddzielenia od pozostałej części mieszkania.

Jeśli istnieje taka możliwość, najlepszym wyborem gwarantującym najwyższy komfort snu jest klasyczne łóżko 140×200 cm, ewentualnie łóżko pojedyncze lub małżeńskie, szersze. Gdy jednak nie ma miejsca, na jego wstawienie, jedyną sensowną alternatywą są rozkładane kanapy lub narożniki z funkcją spania.

Kateogria : Sypialnia


Nie ma jeszcze komentarzy.


Dodaj komentarz

 (wymagany)

(wymagany)