Lampa HPS – co musisz o niej wiedzieć?

Autor: data: 1 Mar, 2020

(0) Komentarzy

Uprawa roślin w ciemnych pomieszczeniach jest niełatwą sprawą. Koniecznością jest zastąpienie naturalnego światła oświetleniem sztucznym. Czy takie oświetlenie jest efektywne? Jak podłącza się lampę HPS?

Gdzie stosować lampy sodowe?

Pomimo wejścia na rynek lamp LED, tradycyjne lampy sodowe HPS wciąż cieszą się dużą popularnością. Lampa HPS jest szczególnie skuteczne w fazie kwitnienia. Pozwala ona przejść w tę fazę w krótszym czasie niż w przypadku zastosowania lampy LED. Świetnie odnajdzie się również w otoczeniu narażonym na niskie wartości temperatur. Ponadto lampa HIPS nagrzewa się szybciej niż lampy LED. Lampę HPS można zastosować do każdej uprawy, jednak szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku dużych upraw oraz przy niskich temperaturach.

Jaką żarówkę wybrać?

Na lampę HPS składają się trzy podstawowe podzespoły: żarówka, zasilacz i odbłyśnik + gniazdo. Dobranie odpowiedniej mocy żarówki sprawia, że oświetlenie jest skuteczne. Optymalna powierzchnia oświetlona za pomocą żarówki jest różna w zależności od jej mocy. Żarówka o mocy 150 W pozwala na oświetlenie do 0,35 m^2 powierzchni. Moc 250 W daje możliwość oświetlenia do 0,5 m^2, a 400 W do 1 m^2. Moc 600 W oświetla do 1,15 m^2, natomiast 1000 W do 1,5 m^2.

Innym aspektem jest spektrum światła. Żarówka o świetle czerwonym, czyli od 610 do 690 nm jest przeznaczona do okresu kwitnienia, a ta o świetle niebieskim, czyli w zakresie między 420 a 480 nm wspomaga okres wegetatywny. Ponadto należy zwrócić uwagę na wysokość zawieszenia lampy. Waha się ona od 10 do 90 cm nad podłożem.

Jakie są zasilacze?

Lampa HPS, do poprawnego działania potrzebuje zasilacza. Składa się on z kondensatora, cewki dławikowej i zapłonnika. Wyróżnia się zasilacz magnetyczny oraz elektroniczny. Pierwszy z nich charakteryzuje się wysoką temperaturą pracy, a drugi niską. Zasilacz magnetyczny jest bardziej awaryjny, ma wyższy pobór energii elektrycznej oraz wpływa na szybsze zużywanie żarówki niż zasilacz elektryczny. W większości przypadków, zasilacz elektryczny wymaga podłączenia przewodów we własnym zakresie.

Jaki odbłyśnik wybrać?

Lampa HPS wymaga podłączenia odbłyśnika. Im większa jest moc żarówki, tym większy odbłyśnik należy wybrać. Większy odbłyśnik przynosi taką korzyść jak równomierne rozproszenie światła. Żarówki do lampy HPS kierują światło na wszystkie strony. Zastosowanie odbłyśnika umożliwia nakierowanie światła w stronę roślin. Wpływa to na poprawę wydajności oświetlenia. Najpopularniejsze odbłyśniki charakteryzują się poziomem odbijalności w wysokości 80%.

Kateogria : Technologie


Nie ma jeszcze komentarzy.


Dodaj komentarz

 (wymagany)

(wymagany)