Deski podłogowe – jak dobrać najlepszy kolor podłogi drewnianej?

Autor: data: 25 kw., 2016

(0) Komentarzy

dab-czarny-wedzony-olej-szczotka05

Drewno na podłodze to efektowny wybór – nie tylko zachwyca swoim pięknem, ale również jest bardzo trwałe oraz możliwe w konserwacji przez cyklinowanie. Gdy decydujesz się na deski podłogowe z drewna, pamiętaj o tym, żeby zawsze starannie przemyśleć ich kolorystykę.

Jako że deski drewniane, zarówno lite, jak i warstwowe, powstają z naturalnych materiałów, są również narażone na zmiany kolorystyczne w przeciwieństwie do paneli laminowanych, które posiadają nadrukowany wzór drewna. Na co wobec tego powinno się zwrócić uwagę przy selekcjonowaniu kolorów podłóg drewnianych?

Podłogi drewniane jasne

Efekt jasnej podłogi można uzyskać z wykorzystaniem takich gatunków drewna jak brzoza, klon europejski, klon kanadyjski, jesion czy buk. Jasne podłogi to uniwersalny wybór, także rekomendowane są do mniejszych pomieszczeń, ponieważ potrafią powiększyć je optycznie. Warto też wskazać, że kurz nie jest na nich tak mocno widoczny. Doskonale pasują do przestrzeni urządzonych w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy skandynawskim.

Podłogi drewniane ciemne

Z kolei podłogi ciemne powstają głównie z drewna egzotycznego, na przykład wenge, które należy do najciemniejszych gatunków, ale również można uzyskać interesujący efekt z wykorzystaniem dębu cocoa, jesionu mocca czy orzecha amerykańskiego. Ciemna podłoga kojarzona jest głównie z szykiem i powagą. Najlepiej zastosować ją w bardziej przestronnym wnętrzu, ponieważ w mniejszych przestrzeniach może dać klaustrofobiczny efekt. Na ciemnych deskach podłogowych bardziej widać kurz i inne zabrudzenia – jeżeli zależy ci na tym, aby nie były one tak łatwo zauważalne, wybierz deski postarzane lub szczotkowane.

Zmiany wywołane światłem słonecznym

Jak zostało już zaznaczone na wstępie, podłogi z drewna narażane są na zmianę koloru pod wpływem światła słonecznego, a konkretnie promieniowania ultrafioletowego (UV). Jest to proces całkowicie naturalny, dlatego też nie może on stanowić podstawy do reklamacji i w związku z tym należy wziąć to również pod uwagę przy wyborze odpowiedniej kolorystyki podłogi drewnianej.

Zasadniczo podłogi drewniane ciemnieją, ale nie każdy gatunek drewna zachowuje się w ten sam sposób, ponieważ niektóre, zwłaszcza ciemniejsze, mogą jaśnieć. Również zależnie od gatunku zmiany zauważalne mogą być już po roku, ale czasami dopiero po kilku latach. Oczywiście, szybsze efekty będzie można zauważyć w tych pomieszczeniach, w których podłoga będzie mocno nasłoneczniona, dlatego też lepiej unikać wtedy gatunków wrażliwych na promieniowanie UV. Najbardziej narażone są na nie takie gatunki jak dąb cocoa, doussie, kambala, merbau, wenge, jatoba, jesion mocca, badi czy wiśnia amerykańska, czyli głównie gatunki egzotyczne.

Zabezpieczenie drewna przed zmianą barwy

Istnieje również możliwość zabezpieczenia drewna przed zmianą barwy wywołaną przez promieniowanie słoneczne. W tym celu wykorzystuje się głównie specjalne podkłady i lakiery chroniące przed wpływem UV. Niestety, zmiany koloru nie można całkowicie zatrzymać, ale jedynie ją spowolnić.

Do zapoznania się z swoją ofertą desek podłogowych zaprasza firma APEX – Parkiety dla Ciebie z Warszawy. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej pod adresem: http://parkietydlaciebie.pl/.

Kateogria : Wyposażenie wnętrz


Nie ma jeszcze komentarzy.


Dodaj komentarz

 (wymagany)

(wymagany)